,,Owoce morza” w karpiowej kuchni

W ostatnich latach składniki oraz dodatki pochodzenia morskiego zdobyły najwyższe uznanie wśród produktów używanych do wyrobu kulek proteinowych. Dzięki ich walorom smakowo-zapachowym i odżywczym zostało złowionych wiele rekordowych okazów. Wiosna i jesień to dwie pory roku, w których karpie najbardziej doceniają stosowanie tego typu komponentów, ponieważ swoją najwyższą skuteczność wykazują właśnie w chłodniejszej wodzie. Na początek zacznę od opisu poszczególnych produktów, a następnie podam kilka przepisów z ich wykorzystaniem. Najpopularniejsze ,,owoce morza” to mączka z kałamarnicy, kryla i krewetek. Pierwsza z nich konsystencją przypomina zwykłą mączkę rybną i może być stosowana w takim samym dozowaniu czyli do 30% objętości mieszanki. Mączka z kałamarnicy zawiera 80% białka i 8% tłuszczu. Wysoka zawartość składników odżywczych i charakterystyczny subtelny aromat to największe atuty tej topowej mączki. Z kolei kryl i krewetka to przedstawiciele morskich skorupiaków, z odpadów których powstają lekkie mączki posiadające wyrazisty aromat. Dozowanie tych składników nie powinno przekraczać 10%, aby nie spowodować pływalności kulek. Natomiast jeśli zastąpimy jaja albuminą, możemy pokusić się o stworzenie receptury i podwyższenia dozowania nawet do 20%. Mączka z kryla występuje na rynku w dwóch rodzajach tłustej i odtłuszczonej. W wersji tłustej zawiera 56% białka i 23% tłuszczu, natomiast w odtłuszczonej 70% białka i 7% tłuszczu. Bardziej popularną i uniwersalną w stosowaniu jest tłusta mączka z kryla, odtłuszczona będzie lepszym wyborem do wyrobu kulek proteinowych dedykowanych na zimną wodę lub z podwyższoną zawartością białka w innych porach roku. Mączka krewetkowa różni się od krylowych kolorem i trochę inną nutą zapachową, ale w konsystencji jest praktycznie taka sama. Zawartość białka w mączce krewetkowej oscyluje w granicach 50%, natomiast tłuszczu poniżej 10%. Mączki ze skorupiaków bardzo dobrze sprawdzają się w kulkach proteinowych przeznaczonych na zamulone łowiska, zmniejszając ich ciężar właściwy i jednocześnie chroniąc przed absorbowaniem dennych zapachów.

Mączka z kałamarnicy to niekwestionowany lider wśród ,,owoców morza”

zy9s

Tłusta mączka z kryla

xkz0

Odtłuszczona mączka z kryla (wysokobiałkowa)

f8vj

Mączki ze skorupiaków są ,,puszyste” i mają wyraźny aromat

yema

Oprócz wymienionych mączek na uwagę zasługują również mączki z ryb morskich takich jak: sardynek, tuńczyka czy dorsza. Ich właściwości organoleptyczne nie różnią się od standardowych mączek rybnych, mogą mieć jedynie inne kolory i nieco zmieniony zapach. Dozowanie w zależności od rodzaju mieszanki wynosi w granicach 10-30%.

Mączki rybne nie wymagają reklamy, od wielu lat są podstawowym składnikiem kulek proteinowych

hc32

W gronie morskich dodatków możemy również znaleźć bardzo skuteczne, ale jak na razie mało popularne wśród polskich karpiarzy takie produkty jak mączka algowa, mielony morski glon czy spirulina. Mączka z alg jest naturalnym składnikiem produkowanym z wodorostów morskich Ascophyllum nodosum, bogatych w witaminy, minerały, proteiny oraz kwasy Omega-3. Z uwagi na wysoką wartość odżywczą jest cennym dodatkiem w produkcji pasz. Mączkę algową dozujemy na maksymalnym 15-20% poziomie. Mielony morski glon jest bliźniaczym produktem i należy stosować go w ten sam sposób jak mączkę z alg. Trzecim morskim dodatkiem, który chciałbym przedstawić jest spirulina. To mikroalga, której struktura w powiększeniu przypomina kształtem spirale. Jest bogata w białko i witaminy A, B, C, D, E, K oraz magnez i beta-karoten. Tego typu składniki są polecane przede wszystkim do stosowania w kulkach proteinowych przeznaczonych do połowu karpi, ale również doskonale ,,działają” na amury.

Spirulina to jeden z najlepszych morskich dodatków

csz7

Morskie glony posiadają wysoką wartość odżywcza

sn89

Będąc jeszcze przy dodatkach nie sposób wspomnieć o najbardziej cenionych w produkcji wysokiej jakości kulek proteinowych naturalnych ekstraktach z takich ,,owoców morza” jak krab, kałamarnica czy małża. Są to mocno skoncentrowane wyciągi, które dozuje się w granicach 5-10g na 1kg mixu. Takie specjały występują również w formie płynnej jak Amino Kryl, który jest gęstą zawiesiną w kolorze brązowym o charakterystycznym krylowym zapachu. Amino Kryl jest bogaty w proteiny, wolne kwasy tłuszczowe Omega-3 i kwasy Omega-6. Głównie stosuje się go do wyrobu kulek proteinowych, ale jest również świetnym składnikiem wzbogacającym dipy i boostery.

Aminokryl ma wiele zastosowań, jako dodatek do produkcji kulek proteinowych oraz dipów i boosterów

uwp3

Morskie dodatki to również oleje rybne m.in. z sardynek, tuńczyka, halibuta czy z wątroby dorsza. Na szczególną uwagę zasługują oleje w formie surowej, które bardzo dobrze pracują w zimnej wodzie. Oleje dozujemy w zależności od zawartości w mieszance innych tłustych składników, średnio na poziomie 20-40 ml na 1 kg mixu. Można je również z powodzeniem stosować jako boostery do różnego rodzaju zanęt, pelletów i ziaren lub podczas nęcenia punktowego z materiałami PVA.

Oleje z ryb morskich

koe6

W chłodnych porach roku ,,owoce morza” przynoszą najlepsze wyniki (na zdjęciu mój młodszy syn Jakub 15 lat z majowym karpiem)

l59g

Na koniec tak jak obiecałem podam kilka przykładowych receptur aby przybliżyć w jaki sposób oraz w jakich proporcjach i zestawieniach należy stosować opisane ,,owoce morza”, które właśnie teraz jesienią mogą przynieść nam najlepsze wyniki i pomóc w złowieniu rekordowych okazów.

Przepis 1
750 g 50/50 Base mix
150 g mączka ze squida
50 g kryl wysokobiałkowy
50 g spirulina

Dodatki:
30 ml Aminokryl
20 ml olej z wątroby dorsza
15 ml Impulse Flavour Krab/Krewetka
10 g Betaina
10 g Activator Boilies

Przepis 2
750 g 50/50 Base mix
100 g mączka z tuńczyka
100 g mączka algowa
50 g mączka krewetkowa

Dodatki:
30 ml Fishamino Complex Extrakt
20 ml olej tuńczykowy
15 ml Impulse Flavour Krab/Krewetka
10 g sól
10 g Betaina
10 g Activator Boilies

Przepis 3
300 g mąka kukurydziana
250 g mąka sojowa pełnotłusta
100 g mąka sojowa odtłuszczona
100 g serwatka lub mleko w proszku
150 g mączka sardynkowa
50 g kryl tłusty
50 g mielony morski glon

Dodatki:
30 ml Fishamino Complex Banan/Ananas
20 ml olej sardynkowy
10 ml Impulse Flavour Banan/Ananas
10 ml Sweet Liquid Blend
10 g Betaina
10 g Activator Boilies

Autor: Marcin Krajewski

Artykuł można również przeczytać w dwumiesięczniku Karp Max 5/2013

s1wz