Sita w karpiowej kuchni

Wykonując kulki proteinowe we własnym zakresie napotykamy na różne problemy, których przyczyna często leży po innej stronie niż nam się wydaje. W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na łączenie suchych składników mieszanki z wcześniejszym przetarciem ich przez sito. W standardowy sposób przygotowując miks ograniczamy się wyłącznie do wymieszania składników według znanej receptury nie zwracając uwagi na ich odpowiednie rozdrobnienie, co może mieć istotne znaczenie podczas wyrobu kulek. Winę za rozpadające się ciasto w trakcie rolowania upatrujemy wyłącznie w źle skomponowanym przepisie. Często bywa też tak, że robimy kulki ze sprawdzonego już przepisu i nagle mamy trudności z ich przygotowaniem. Produkty tłuste i słodkie takie jak mąka sojowa pełnotłusta, mączka arachidowa czy serwatka mają tendencję do łączenia się w niepożądane bryłki. Inne komponenty przechowywane w chłodnym miejscu mogą również zmienić swoją sypkość z powodu zwiększenia wilgotności. Także mączki rybne zawierają różne ilości drobnych odpadów z uwagi na specyfikę produkcji i użyty surowiec. Dlatego też, aby być pewnym, że użyte komponenty równomiernie wymieszają się na sucho i przy wyrabianiu ciasta, zawsze przesiewam wcześniej wszystkie składniki rozcierając zbrylenia i usuwam zbędne odpadki. Do tego celu używam sit o różnej wielkości oczek.

Kolejnym krokiem po przetarciu jest stopniowe łączenie komponentów. Dzielę je ze względu na granulację i tak najpierw zaczynam od mączek (kukurydziana, sojowa itp.), produktów mlecznych (serwatka, kazeina, kazeiniany itp.) i innych składników o podobnym stopniu sypkości, natomiast w dalszej kolejności dosypuję mączki rybne, zmielony pokarm dla ptaków i na koniec całe ziarna oraz nasiona. W ten sposób przygotowując mieszankę jestem pewien, że wszystkie składniki są dobrze wymieszane i połączone w całość, czyli gotowy miks. Przez sito możemy również przecierać firmowe mieszanki, szczególnie w przypadku, gdy podczas wyrabiania ciasta zauważymy grudki. Po przesianiu gotowej mieszanki pozostałe na sicie grubsze składniki należy z powrotem dodać i ponownie wymieszać.

Przesiewanie mączki rybnej

kmjgxntawmdgsnje5otkwfprzesiewanie_maczki_rybnej_1

Przesiewanie mąki sojowej pełnotłustej

kmjgxntawmdgsnje5otkwfprzesiewanie_maki_sojowej_pelnotlustej_1 kmjgxntawmdgsnje5otkwfprzesiewanie_maki_sojowej_pelnotlustej_2

Przesiewanie gotowego mixu

kmjgxntawmdgsnje5otkwfprzewsiewanie_gotowego_miksu_1 kmjgxntawmdgsnje5otkwfprzewsiewanie_gotowego_miksu_2

Zakup sita w porównaniu z innym wyposażeniem karpiarza jest niewielkim kosztem. Najtańsze są sita kuchenne dostępne w każdym markecie. Osobiście polecam jednak zakup ręcznie robionego sita z drewna, którego cena waha się w zależności od średnicy obręczy między 20-40zł. Życzę udanego przecierania !

Autor: Marcin Krajewski